Teknet Arvutid Küsi siit linuxit

LTSP dhcpd port 1067


Nagu pealkirjastki aru saada võib, pole see artikkel igale mehele lugemiseks-tegemiseks. Aga lugeda tasub seda neil, kellel on arvutivõrgus dhcp server olemas, aga see pole mitte LTSP server, küll aga tahaks samas võrgus ka terminale kasutada. Abiks on LTSP serveris dhcp häälestada port 67 asemel hoopis port 1067 peale. See lahendus töötab ainult flopikettalt startides, sest esimene tarkus otsida 1067 pordilt serverit peab ikkagi terminalilt endalt tulema. Nii et buutivad võrgukaardid seda nalja järgi ei tee. Edasi jutustan siis samm-sammult.

Kõigepealt flopid. Nendeta ei saa. Tõmba siit: disk1067.zip ja paki lahti. Kuidas ja millist flopile kirjutada, seda peab lugema teisest artiklist. Seda siinkohal üle kordama ei hakka.

Nüüd teeme serverile selgeks, millist porti kuulata, näide on failis: dhcpd. Faili asukoht LTSP serveris on /etc/rc.d/init.d/dhcpd ja muutma pead sektsiooni start() järgmist lõiku:

start() {
	# Start daemons.
	echo -n $"Starting $prog: "
	daemon /usr/sbin/dhcpd -p 1067 ${DHCPDARGS} 2>/dev/null

Pane tähele, et -p 1067 pead sina sinna vahele juurde kirjutama. Ja siis anna käsk:

service dhcpd restart

Seda, et see osa tööle hakkas, saad kontrollida käsuga:

netstat -ap --numeric-ports | grep dhcpd

See annab sulle umbes sellise rea:

udp 0 0 *:67 
või siis
udp 0 0 *:1067

kui ta sulle ühte nendest ridadest ei näita, siis panid kusagil puusse ja dhcpd ei käivitunud.

Järgnevalt dhcpd.conf fail. Asub tema LTSP serveris /etc/ kataloogis. See annab terminali sisselaetavale kernelile teada, et server on 1067 pordi peal. Tähtis on, et nii option-128 kui option-129 oleks täpselt sellised, nagu toodud näites. Neid mõlemaid on vaja, üks ilma teiseta ei oma mingit väärtust. Iga terminali kohta on vaja sissekanne MAC aadressi järgi. Ja NB! Väga tähtis on loogeliste sulgude asukoht. Kui loogeline sulg on vales veerus, siis dhcpd teenus ei käivitu. Nii et ole ettevaatlik ja tee kasvõi enne sellest failis endale kusagile koopia, et vea otsimisel oleks, kust vaadata.

Nonii, nüüd on kõik eeltööd tehtud. Igaks petteks panen siinkohal üles ka lts.conf faili. Siis on komplekt täielik ja sellisena tema töötab. Asukoht LTSP serveris on /opt/ltsp/i386/etc/lts.conf

NB! Alates Fedora Core 5 baseeruv K12LTSP on veidi teistsugune. Nimelt ei kasuta tema mitte /etc/dhcpd.conf faili, vaid /etc/dhcpd-k12ltsp.conf faili. Nii et seda faili tuleb muuta. Selle failiga arvestatakse.

Edu!

Olle Niit
23 august 2006
olle@paalalinn.com